Dugo vremena plastična kirurgija bila je jedini način pomlađivanja. Ali ova metoda ima mnogo kontraindikacija, a povezana je i s određenim zdravstvenim rizicima, stoga se ne mogu sve riješiti uz pomoć kirurške intervencije.Srećom, moderna estetska medicina nudi mnoge tretmane protiv starenja koji su manje opasni. Jedna od dostojnih alternativa plastičnoj kirurgiji je laserski lifting lica.
Što je to?
Laserski lifting moderni je nehirurški način borbe protiv dobnih promjena na koži. Ova je tehnika usmjerena na poboljšanje kvalitete kože. Potiče regenerativne procese (obnavljanje stanica), poboljšava cirkulaciju krvi u područjima laserskog izlaganja, što pomaže u izravnavanju bora.
Tijekom postupka aktivno se proizvodi prirodni kolagen koji pruža elastičnost tkiva. To je posebno važno za područja s nježnom kožom, gdje su različite metode pomlađivanja neprihvatljive.
Razlika između laserskog liftinga i drugih metoda plastične kirurgije i liftinga lica je u tome što ovaj postupak ne uključuje operaciju. Operacija se izvodi pomoću posebne opreme za lasersku terapiju. Snop svjetlosti prodire u kožu i djeluje na oslabljene i mrtve stanice.
Laserski lifting lica može se izvoditi ženama i muškarcima u dobi od 18 do 70 godina. Najčešće se potreba za ovim postupkom javlja nakon 30 godina, kada se pojave prvi znakovi starenja kože.
Kozmetolozi obično propisuju tečajeve laserskog liftinga, jer jedna sesija nije dovoljna. Postizanje maksimalnog učinka moguće je 3 mjeseca nakon zadnjeg provedenog postupka. Uz pravilnu njegu kože učinak pomlađivanja može trajati oko tri godine.
Indikacije za postupak
Lasersko podizanje pomoći će u rješavanju velikog broja problema. Postupak je indiciran za pacijente sa sljedećim problemima:
- opuštena koža kapaka;
- izraz i dobne bore;
- podočnjaci i vrećice ispod očiju;
- izražena nazolabijalna nabora;
- ožiljci od akni;
- mali ožiljci;
- proširene pore;
- nezdrav ten;
- prisutnost staračkih pjega;
- vaskularne mreže;
- opuštena dvostruka brada;
- bore na vratu.
Kontraindikacije
Lasersko podizanje kontraindicirano je u prisutnosti sljedećih čimbenika:
- akutne upalne i zarazne bolesti;
- bilo koje onkološke bolesti;
- kronične bolesti;
- razne bolesti krvi;
- trudnoća i dojenje;
- HIV infekcija;
- dijabetes melitus;
- mentalni poremećaji;
- bolesti povezane sa štitnjačom;
- epilepsija;
- hepatitis;
- kožne bolesti bilo koje prirode;
- slabo zgrušavanje krvi.
Vrste obnavljanja kože
Trenutno se u kozmetološkoj praksi laserski lifting provodi pomoću dvije tehnologije: ablativne i neablativne. Razlikuju se po tome što svaki koristi drugu vrstu lasera.
Ablativ
Ablativ je najrasprostranjenija tehnologija laserskog dizanja.Utjecaj zrake svjetlosti usmjeren je na vanjski sloj epiderme koji je neprestano u kontaktu s okolinom.
Pod djelovanjem lasera mrtvi slojevi kože postupno se isparavaju. Ablativni lifting lica je traumatičan, ali jamči rezultat.
Neablativni
Ova tehnika uključuje lasersku zraku koja prodire duboko u kožu, potičući sintezu kolagena i elastina. Gornji sloj kože ostaje netaknut. Ova metoda laserskog podizanja pomaže poboljšati tonus tkiva, što rezultira liftingom lica.
Za razliku od ablativnog zatezanja, koje se naziva i "opeklina", neablativna tehnika se smatra nježnijom. Dozvoljeno je koristiti neablativni način podizanja za zahvaćanje osjetljivih područja kože - kapaka i područja oko očiju.
Ova tehnologija nije previše popularna, jer mnogi kozmetolozi sumnjaju u njezinu učinkovitost.
Priprema za postupak
Prije postupka laserskog liftinga nužno je posjetiti kozmetičara koji će procijeniti opće stanje kože i donijeti zaključak o svrsishodnosti operacije.Da biste smanjili rizik od nuspojava, morat ćete proći sljedeće testove:
- Opća analiza krvi i mokraće;
- rendgen prsnog koša;
- test na sifilis;
- HIV test;
- kardiogram srca.
Liječnik bi također trebao biti svjestan svih bolesti koje je pacijent pretrpio.
Otprilike dva tjedna prije sesije slijede jednostavna pravila:
- odbijaju posjetiti kupalište, saunu i solarij, a također se ne sunčati na suncu;
- ne konzumiraju alkoholna pića;
- pijte antivirusne lijekove u toku (samo onako kako je propisao kozmetolog).
Nije preporučljivo konzumirati kavu i energetska pića na dan sesije.
Kako se radi lifting lica?
Tehnika izvođenja laserskog dizanja relativno je jednostavna:
- Pacijent stavlja medicinsku kapu ili zavoj preko glave kako bi uklonio kosu i legne na kauč.
- Dalje, liječnik priprema kožu: uklanja ostatke šminke i masne izlučevine.
- Zatim se na lice nanese gel za hlađenje. Za pacijente s vrlo osjetljivom kožom koriste se anestetičke kreme.
- Postupak je bolan. Iz tog se razloga često izvodi u lokalnoj ili općoj anesteziji.
- Oči pacijenta moraju biti zaštićene tijekom sesije, tako da nose tamne naočale. Nakon završetka pripremnih mjera možete započeti postupak laserskog podizanja.
- Liječnik prebacuje poseban uređaj s lemilicom (manipul) preko lica pacijenta, obraćajući pažnju na posebno problematična područja i pažljivo ih obrađujući.
Koristi se različita oprema, ovisno o korištenom postupku. Razlikuje se u tehnologiji izlaganja i dubini prodiranja svjetlosne zrake.
Dvije su vrste lasera: hladni i vrući. Za lifting lica može se koristiti ugljični dioksid, erbij ili diodni laser.
- Ugljični dioksid laser je najmoćniji. Pomaže u uklanjanju bora i ožiljaka.
- Erbij se učinkovito bori protiv prvih znakova starenja. Blago djeluje na površinu kože.
- Dubinsko pomlađivanje kože provodi se pomoću diodnog lasera. Snop svjetlosti može prodrijeti 5-50 mm prema unutra.
Ablativno podmlađivanje vrši se laserom s ugljičnim dioksidom. Pod utjecajem topline mrtve stanice postupno isparavaju, a u konačnici ostaje nova i mladolika koža.
Erbij i diodni laseri koriste se za neablativni lifting lica.Djelovanje svjetlosne zrake usmjereno je na unutarnje slojeve kože. U vezivnim se tkivima pokreću procesi proizvodnje kolagena, što pridonosi zatezanju i pomlađivanju kože.
Nakon završetka postupka, kozmetičar obrađuje lice pacijenta antiseptikom, a zatim nanosi umirujuću kremu ili masku.
Prije i poslije fotografija
Dalje na fotografiji možete vidjeti rezultat prije i nakon postupka.
Rehabilitacija
Trajanje razdoblja rehabilitacije ovisi o tehnologiji postupka.Što je jači utjecaj, to će trebati više vremena za potpuno obnavljanje kože.
Tijekom rehabilitacije česti su crvenilo kože, oteklina i preosjetljivost. To su dopuštene posljedice laserskog podizanja i ne bi trebale biti alarmantne. Nakon nekoliko dana simptomi će nestati sami od sebe.
Nakon laserskog podizanja, koži je potrebna nježna njega. Pacijent se mora strogo pridržavati liječničkih preporuka i pridržavati se sljedećih pravila:
- ne posjećuju bazen, saunu, kupalište i plažu dva do tri mjeseca;
- obavezno koristite kremu za sunčanje kad izlazite vani;
- nemojte koristiti ukrasnu kozmetiku dok se koža potpuno ne obnovi;
- pokušajte što manje dodirivati lice rukama;
- isključiti masažu lica;
- odustati od loših navika;
- slijedite zdravu prehranu;
- pijte puno tekućine.
Uz pravilnu njegu i poštivanje uputa kozmetičara, rezultati zatezanja mogu se vidjeti već nakon sedam dana. Koža će postati čvršća i zdravija, nestat će bore i ožiljci. Oval lica poprimit će ujednačen oblik i jasne obrise. Promjene obično nisu vidljive odmah nakon postupka.
Komplikacije
Lasersko podizanje lica smatra se sigurnom metodom pomlađivanja. Tijekom postupka nema izravnog kontakta kože s opremom, tako da su rizici od infekcije raznim bolestima svedeni na minimum. Komplikacije mogu nastati u dva slučaja: nedovoljna razina profesionalnosti kozmetologa i nepridržavanje od strane pacijenta pravila njege.
Najopasnije nuspojave su:
- herpes;
- povećana pigmentacija kože;
- bijele glave;
- stvaranje ožiljka (u slučaju kidanja formiranih kora).